Používa se při zdravotních problémech:
Antioxidanty / Deprese / Koliky / Nervový systém / Paraziti / Plísně, Houby / Rakovina, nádorová onemocnění / Trávení, žaludek, střeva
Annona muricata , Anona ostnitá, Guanabana Láhevník
Nevysoký strom z tropické části Peru. Charakterizují jej neopadavé, zelené, podlouhlé, lesklé listy a chutné a výživné plody, známé jako guanabana. Již v předkolumbovské éře byla Anona známa a využívána jako „lék” místními obyvateli. Jednotlivé části stromu mají jiné léčivé vlastnosti, jakoby se „specializovaly” v různých oborech.
Kůra působí antibakteriálně a proti vředům, užívaná společně se semeny je účinná proti cizopasníkům.
Odvar z listů (cenný antioxidant) působí proti novotvarům, ničí rakovinové buňky a eliminuje z organismu volné radikály, zdroj mnoha chorob.
Listy Anony Muricaty mají také účinky imunostimulační, tonizující, uklidňující, působí proti bolesti, křečím, epilepsii a diabetes.
Snižují krevní tlak, vyrovnávají zrychlený tep, podporují potírání plísní, virů (HIV, Herpes simplex), a bakterií.
Příznivě působí i na trávící trakt, stimulují trávící procesy, regulují hladinu cholesterolu.
Výrazně zpomalují stárnutí buněk organismu a zvyšují jeho vitalitu. Používají se i proti malárii a horečkám.
Plody Anony jsou zdrojem cenných mikroelementů a mají vysokou výživnou hodnotu; 100 g ovoce obsahuje mimo bílkovin, škrobů, fruktózy a glukózy 45,8 mg draslíku, 23 mg sodíku, 23,9 mg hořčíku, 26 mg fosforu, 0,47 mg železa.
S oblibou se proto používají k výrobě marmelády, zmrzliny, ovocné šťávy, sladkého pečiva a nápojů. Zvyšují tvorbu mléka u kojících matek. Nezralé nachází své místo v kuchyni jako zelenina.
Z nejdůležitějších látek Anona obsahuje alkaloidy mimo jiné izoquinolové – asimilobin, nornuciferin a anonain, acetogenin, taniny, polyfenoly, nenasycené mastné kyseliny, vitamín C a jiné.
Výsledky výzkumů prováděných v sedmdesátých letech XX. století americkými vědci byly pro vědecký svět velkým překvapením. Prokázaly, že acetogeniny obsažené v listech Annona M., ničí mnoho druhů nádorových buněk, zvláště rakoviny slinivky, plic, tlustého střeva, prsu a prostaty. To staví tuto rostlinu do řádu neobyčejných. Její působení proti bolesti a depresím je v případě léčby novotvarů jen dalším příznivým a užitečným faktem.
Zajímavostí je, že mimo velké snahy mnoha farmaceutických firem se dosud nepodařilo laboratorně vytvořit identické složky jako v Anoně.
Příroda je tedy v tomto případě nezastupitelná.
DOPORUČOVÁNA PŘI:
▪ nádorových onemocněních
▪ k posílení imunitního systému
▪ epilepsii
▪ nespavosti, stresech a neuralgiích
▪ depresích
▪ palpitacích srdce
▪ onemocněních trávícího traktu
▪ cizopasnících (včetně leischmaniózy)
▪ průjmech
▪ cukrovce
▪ vysokém krevním tlaku
▪ astma
▪ horečkách
▪ mykózách
▪ revmatizmu a artrózách
▪ pomocně při AIDS
▪ Parkinsonově chorobě – pomocně
Příprava a použití:
nejčastěji 1-2 lžíce listů zalít cca 700 ml studené vody a od chvíle dosažení varu vařit na malém ohni 5 -10 minut. Odcedit. Pít 3x denně 1 sklenku.
UPOZORNĚNÍ:
▪ Anona Graviola snižuje krevní tlak. Pokud berete léky na jeho snížení musíte si častěji měřit jeho hodnoty a buď snížit dávku léků a nebo pít slabší odvary.
▪ V silnějších dávkách může Anona i snižovat srdeční frekvenci (tep). Pokud užíváte léky ke snížení frekvence tepu – třeba častěji kontrolovat jako u tlaku.
▪ Nelze samozřejmě očekávat, že 50 g byliny vyléčí nemoc, která je vyvolána několikafaktory a většinou se jedná o souběh několika diagnóz.
▪ Nejlepšího efektu při podpůrné léčbě rakoviny lze dosáhnout ve spojení s jinými bylinami.
Zdroj: www.herbarperuanskychbylin.cz